Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se ishte “i shkatërruar nga tërmeti shkatërrues në Marok ” dhe ofroi ndihmën e Francës.

“Ne të gjithë ndihemi të shkatërruar pas tërmetit shkatërrues në Marok. Franca është e gatshme të ndihmojë duke ofruar ndihmë të menjëhershme”, tha Macron në një postim në platformën X.

Në një letër drejtuar mbretit të Marokut, Mohammed VI, pjesë të së cilës u siguruan nga Agence France-Presse, presidenti francez shprehu “emocionin e tij të madh” dhe “trishtimin e tij të thellë” përballë “tragjedisë së tmerrshme”.

Raporti i fundit i përkohshëm i publikuar nga televizioni shtetëror maroken, duke cituar ministrinë e brendshme, thotë se 1,037 njerëz kanë vdekur nga tërmeti 7 ballë që goditi të premten vonë mbrëma dhe epiqendra e të cilit ishte në provincën al-Hawz, në jugperëndim të qytetit turistik Marrakesh. Më shumë se 1200 njerëz janë lënduar gjithashtu .

“Mendimet e mia janë veçanërisht me familjet dhe të dashurit e viktimave të humbura si dhe të plagosurit”, tha Macron në letrën e tij, duke shprehur “ngushëllimet e tij dhe të popullit francez”.

“Franca është tashmë e gatshme të mobilizojë burimet e nevojshme për t’iu përgjigjur çdo kërkese të Mbretërisë së Marokut dhe për të ofruar ndihmë të menjëhershme në këtë fazë kritike emergjente dhe, kur të vijë koha, mbështetjen e nevojshme për rindërtim,” shtoi ai.

Në të njëjtën kohë, komuna e Parisit tha për AFP se Kulla Eifel do të fikë dritat sot në orën 23:00 të mbrëmjes si nderim për viktimat e tërmetit në Marok.

Fikja e dritave të Kullës Eifel shpreh “mbështetje absolute dhe të dukshme të kryeqytetit francez për Marokun”, tha kryebashkiaku Anne Hidalgo, duke shprehur “solidaritetin e saj me qytetet (të prekura) dhe familjet” e viktimave.

“Ky solidaritet do të jetë financiar” dhe shuma e tij po vlerësohet nga autoritetet marokene dhe qyteti i Parisit, nënvizoi ai.