gjykimi, raporton Reuters. Javën e kaluar, departamenti i policisë së Nju Jorkut u kërkoi të gjithë oficerëve të paraqiteshin në detyrë me uniformë si “masë paraprake”. Trump do të udhëtojë me oficerët e Shërbimit Sekret, të cilët mbrojnë të gjithë ish-presidentët amerikanë.

Ish-presidenti do t’i përgjigjet akuzave penale në lidhje me skemën e supozuar të parave në Manhatan
Donald Trump do të paraqitet në gjykatë të martën pasdite për t’iu përgjigjur zyrtarisht akuzave për përfshirjen e tij në një skemë të parave të heshtura, duke shënuar herën e parë në historinë e SHBA që një ish-president do të përballet me akuza penale. Paraqitja në gjykatë vjen pesë ditë pasi një juri e madhe e Nju Jorkut votoi për të paditur Trump si pjesë e një hetimi shumëvjeçar të udhëhequr nga zyra e prokurorit të qarkut të Manhatanit.

Të hënën, ish-presidenti dhe kandidati aktual për president udhëtoi nga shtëpia e tij në Florida, Mar-a-Lago për në Nju Jork, ku kaloi natën në Kullën Trump. Gjykimi i Trump është planifikuar të zhvillohet në orën 14:15 ET në një gjykatë në Manhatan të poshtëm, e cila është siguruar shumë në mes të shqetësimeve për trazira të mundshme ose dhunë në përgjigje të aktakuzës.

Këtu është gjithçka që duhet të dini për punimet e së martës:

Pse po del Trump në gjykatë?
Një juri e madhe votoi për të paditur Trump të enjten e kaluar mbi akuzat se ai rimbursoi në mënyrë të paligjshme ish-avokatin e tij, Michael Cohen, për një pagesë prej 130,000 dollarë për Stormy Daniels, një yll filmi për të rritur që pretendon se ka pasur një lidhje jashtëmartesore me ish-presidentin duke filluar nga viti 2006. Cohen e pagoi Daniels në ditët e fundit para zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës, teksa ajo po përgatitej të dilte publike me historinë e saj për lidhjen e supozuar. (Trump ka thënë se afera nuk ka ndodhur kurrë.)

jykimi, raporton Reuters. Javën e kaluar, departamenti i policisë së Nju Jorkut u kërkoi të gjithë oficerëve të paraqiteshin në detyrë me uniformë si “masë paraprake”. Trump do të udhëtojë me oficerët e Shërbimit Sekret, të cilët mbrojnë të gjithë ish-presidentët amerikanë.

Klubi Republikan i Rinj i Nju Jorkut ka njoftuar tashmë se do të mbajë një tubim në një park pranë gjykatës për të protestuar kundër “sulmit të urryer” të Bragg ndaj Trump. Kongresmenja e ekstremit të djathtë Marjorie Taylor Greene planifikon të udhëtojë nga Uashingtoni për të folur në tubim.

“Ne nuk do të jetojmë me frikë dhe do të qëndrojmë ligjërisht kundër tiranisë dhe korrupsionit ndërkohë që tregojmë mbështetjen tonë për Presidentin Trump”, tha Greene të dielën.

Si do t’i përgjigjet Trump akuzave?
Tacopina ka treguar se Trump do të deklarohet i pafajshëm për të gjitha akuzat dhe ekipi ligjor i ish-presidentit pritet të luftojë me dhëmbë e gozhdë prokurorisë në çdo mocion.

“Unë parashikoj shumë një mocion për të shkarkuar që do të vijë sepse nuk ka asnjë ligj që i përshtatet kësaj,” tha Tacopina të dielën.

Çfarë ndodh më pas?
Sapo Trump të pranojë fajësinë, gjyqtari do të vendosë një plan për hapat e ardhshëm në procesin paragjyqësor. Vetë gjyqi nuk pritet të nisë prej muajsh. Pasi procesi të përfundojë, Trump pothuajse me siguri do të lirohet dhe do të lejohet të kthehet në Florida.

Trump ka njoftuar tashmë se do të mbajë komente në resortin e tij Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, në orën 20:15 ET të martën mbrëma për t’u mbrojtur kundër akuzave.