Policia ka dalë me një njoftim zyrtar, në lidhje me situatën në spitalin e Vlorës. Në njoftim thuhet se janë 41 turistë polakë, të cilët janë me simptoma helmimi nga ushqimi dhe jashtë rrezikut për jetën.

Ata kanë qenë në një guidë me anije turistike, në ishullin e Sazanit.

Sakaq vijon puna, për përcaktimin e shkakut të helmimit të adoleshentëve.

Njoftimi i Policisë: Vlorë/Informacion paraprak

Rreth orës 20:10, në spitalin e Vlorës, janë paraqitur për ndihmë mjekësore, me simptoma helmimi nga ushqimi, 41 shtetas polakë (turistë), të cilët janë jashtë rrezikut për jetën.

Nga verifikimet paraprake rezulton se këta shtetas, gjatë ditës së sotme, kanë qenë me guidë, me anije turistike, në ishullin e Sazanit.

Grupi hetimor i ngritur për këtë rast, në bashkëpunim me specialistë të AKU-së dhe në drejtimin e Prokurorisë, vijon punën për përcaktimin e shkakut të helmimit të këtyre shtetasve.

https://www.faxweb.al/turistet-e-helmuar-ne-vlore-drejtoresha-ka-nisur-hetimi-po-behen-analizat-jane-rreth-20-femije-te-helmuar-vijne-nga-polonia/embed/#?secret=tZU3rjJS9c#?secret=ejhG0yuRPH