Çmimi “Charlemagne” i këtij viti do t’i jepet presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky më 14 maj, megjithëse nuk është e qartë nëse ai do ta pranojë çmimin personalisht.

Çmimi Ndërkombëtar “Charlemagne” i Aachen-it jepet për punën e bërë në shërbim të Bashkimit Evropian.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen do të mbajë një fjalim për nder të tij.

Zelensky ka pranuar çmimin në emër të popullit ukrainas, por ende nuk është e qartë nëse ai do të marrë pjesë personalisht në ceremoni apo përmes një lidhjeje me video.

Sipas drejtuesve të çmimit “Charlemagne”, Zelensky nuk po mbronte vetëm sovranitetin e Ukrainës dhe jetën e qytetarëve të saj, por edhe Evropën dhe vlerat evropiane”.

Fituesit e mëparshëm të çmimit përfshijnë ish-kancelaren gjermane, Angela Merkel, ish-kryeministrin britanik, Tony Blair, presidentin francez, Emmanuel Macron dhe ish-presidentin amerikan, Bill Clinton. //a.i/

Previous articleA do të takoheni me Berishën? Shefja e misionit të ODIHR nuk e përjashton: E lumtur të takoj çdo të përfshirë në zgjedhje
Next articleDetajet/ Prej 30 minutash në SPAK, ja për çfarë po pyetet ministrja Xhaçka