Një stuhi e fuqishme, e shoqëruar me shpërthime të papritura të forcave të erës, reshje të dendura shiu, breshër goditën ishullin Majorka këtë fundjavë.

Stuhia ka shkaktuar dëme të konsiderueshme dhe ka sjellë lëndime të lehta në disa persona. Rreth orës 11:00, një erë e fortë përfshiu papritmas Mallorca, duke zënë në befasi shumë banorë dhe turistë, pavarësisht se Agjencia Shtetërore Meteorologjike (Aemet) kishte dhënë paralajmërime për fenomenin prej disa ditësh.

Shërbimet e urgjencës, përfshirë zjarrfikësit dhe oficerët e policisë, ishin në detyrë gjatë gjithë kohës për të zbutur dëmin dhe për të ofruar ndihmë. Pemë të shumta u shkulën, mbeturinat e rrëzuara dhe rrëzimi i pemëve shkaktuan dëme të konsiderueshme në disa automjete. Disa rrugë nganjëherë ishin të pakalueshme për shkak të shkatërrimit.

Ndërsa flamujt e kuq u ngritën në të gjitha plazhet e Mallorca-s, Autoriteti Portual Balearic u kërkoi varkave, trageteve dhe jahteve në det të hynin në portet e afërta, për të kërkuar strehim nga kushtet e rënda të motit.

Aeroporti Palma u godit rëndë, me shpërthime të forta uragani që arritën një shpejtësi rekord të erës prej 108 km/h. Kjo rezultoi me vonesa të gjata dhe anulime të shumta fluturimesh . Operacionet e fluturimit mbi Mallorca duhej të pezulloheshin përkohësisht , duke çuar në devijime të fluturimeve hyrëse dhe vonesa të konsiderueshme për nisjet dhe mbërritjet.

Ndërsa disa ndërprerje janë ende të dukshme mëngjesin e së hënës, trafiku ajror në aeroportin e Palmës po kthehet gradualisht në normalitet.

https://youtube.com/watch?v=0GVSQHw_xd0%3Ffeature%3Doembed