Forcat etiopiane vazhduan të përparonin drejt kryeqytetit të rajonit rebel të Tigray-t duke injoruar thirrjet ndërkombëtare për negociata dhe duke mohuar që ndonjë grup etnik po i synonte.

Forcat federale kanë luftuar forcat e Tigray-t për dy javë. Qindra njerëz u vranë, i gjithë Briri i Afrikës u destabilizua, tensionet etnike u ngritën diku tjetër në vend dhe 30,000 refugjatë u larguan në Sudan.

Kryeministri Abiy Ahmed pretendon se me ofensivën ai dëshiron të rivendosë sundimin e ligjit në atë shtet verior me më shumë se pesë milionë banorë dhe beson se do të marrë fitoren brenda pak ditësh.

Ai nisi ofensivën më 4 nëntor, duke akuzuar forcat e Tigray-t për sulmin ndaj një baze ushtarake qeveritare në rajon. Abiy paralajmëroi të martën se afati tre-ditor për dorëzimin e forcave të Tigray-t kishte skaduar, duke hapur rrugën për një sulm ndaj kryeqytetit rajonal të Mekelle.

Tigrat që u larguan në Sudan i thanë Reuters se ata ishin sulmuar nga milicët nga shteti fqinj i Amhara për shkak të origjinës së tyre etnike dhe se civilët ishin vrarë në sulmet ajrore të qeverisë, por qeveria e Abiy e mohon këtë.

“Qeveria federale dënon ashpër gjykimin e gabuar se ky operacion ka motive etnike ose të tjera,” tha grupi i tij i punës mbi krizën.

Aiby, 44 vjeç, vjen nga grupi më i madh etnik, Oromo, dhe është një ish-bashkëluftëtar i Tigray-t. Ai ishte me në qeveri derisa mori detyrën në vitin 2018. Tigrat përbëjnë rreth 5 për qind të popullsisë së Etiopisë. Grupi i tyre etnik dominoi udhëheqjen politike nga 1991 në 2018.

Qeveria të martën akuzoi forcat rebele për prishjen e urave që lidhnin kryeqytetin rajonal të Mekelle me pjesën tjetër të vendit në një përpjekje për të ndaluar forcat federale. Forcat besnike të partisë qeverisëse Tigër, Fronti i Çlirimit të Popullit Tigray, shkatërruan gjithashtu një pjesë të rrugës kryesore për në Mekelle, midis qyteteve të Shire dhe Axum. Shire është nën kontrollin federal, pretendon qeveria.

Debretsion Gebremichael, presidenti i zgjedhur i Tigray të cilin Etiopia nuk e njeh, konfirmoi për Reuters me SMS se forcat e tij ishin tërhequr, por mohoi që ato të kishin shembur urat.

“Ne lëvizëm vijën tonë mbrojtëse dhe për shkak të kësaj ata hynë në disa qytete në jug të Tigray-t. Asnjë urë nuk është shkatërruar,” ka shkruar ai.

Previous articleHollywood çudit sërish/ Agjenti 007 do të jetë grua
Next articleBashkia Elbasan/ Nënshkruhet marrveshja me CRCA/ECPAT