Presidenti i FSHF-së Armando Duka ka dhënë një lajm të hidhur në rrjetet e tij sociale, ku njofton se është ndarë nga jeta ish-mbrojtësi i njohur i Tiranës dhe Shqipërisë, Seit Hyseni.

Ai mbajti edhe shiritin e kapitenit te bardheblutë. Një humbje të madhe e cilëson largimin e tij Armand Duka, i cili ngushëllon familjarët dhe miqtë në postimin e bërë në Facebook.

“Futbolli shqiptar ka humbur sot një tjetër personalitet. Me hidhërim të thellë mora lajmin e ndarjes nga jeta të Seit Hysenit, ish-futbollist i Tiranës, por edhe i ekipeve Kombëtare në vitet ‘70-‘80. Miku im Tit Hyseni, siç e njohin shokët dhe sportdashësit, ka qenë pjesë e një plejade të shkëlqyer të futbollit shqiptar e veçanërisht të klubit kryeqytetas, ku kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij.

I rritur si futbollist në ekipet zinxhir të Tiranës, ai ka luajtur edhe për një kohë me Shkëndijën e Tiranës, teksa ndiqte studimet në Institutin e Fizkulturës, ndërsa është aktivizuar edhe me disa prej Ekipeve Kombëtare të moshave.

Një qendërmbrojtës autoritar, Tit Hyseni ka mbajtur edhe shiritin e kapitenit te bardheblutë, duke qenë një pikë referimi për disa sezone e duke mbetur në kujtimet e arta të tifozëve. Edhe pasi u tërhoq nga futbolli i luajtur ai dhe kontributin e tij të vyer për edukimin e brezave të rinj, duke punuar për disa kohë si trajner me ekipet e moshave të Tiranës.

Miqve dhe shoqërisë së tij do t’i mungojnë shumë vlerat njerëzore të Tit Hysenit, batutat e humori i tij i hollë, si edhe forca e tij e karakterit. Personalisht dhe në emër të FSHF-së i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes, të afërmve dhe miqve të tij. U prehsh në paqe Tit Hyseni! I paharruar qoftë kujtimi yt!“, shkruan kreu i futbollit shqiptar.

Faxnews

Previous articleNjëri u arrestua pasi dhunoi kunatën, 3 vëllezër në kërkim për plagosjen e…
Next article“Kam pasur frikë se çfarë mund t’i ndodhte familjes time”, ish-polici rrëfen detaje të reja mbi vrasjen e Malcolm X. Familjarët kërkojnë rihapjen e çështjes