Pele, mbreti brazilian i futbollit, i cili fitoi tre Kupat e Botës dhe u bë një nga figurat sportive më komanduese të shekullit të kaluar, ndërroi jetë të enjten në moshën 82 vjeçare.

Flamurtari i “lojës së bukur” i ishte nënshtruar trajtimit për kancerin e zorrës së trashë që nga viti 2021. Ai ishte shtruar në spital muajin e fundit me sëmundje të shumta.

Agjenti i tij Joe Fraga konfirmoi vdekjen e tij.