Në vitin 1932, në moshën 50-vjeçare, piktori kryesor spanjoll Pablo Picasso krijoi “Femme à la Montre” unike të frymëzuar nga “muza e artë” dhe e dashura e tij, Marie-Thérèse Walter. Vepra e famshme, e cila ka përmasa 130 x 96.5 cm, do të ekspozohet për herë të parë në Londër për pesë ditë përpara se të dalë në ankand nga Sotheby’s muajin e ardhshëm. Siç raporton Guardian, llogaritet se do të kalojë 120 milionë dollarë.

Me ngjyra të ndezura, ‘Femme à la Montre’ tregon Walter të ulur në profil, ndërsa një orë me një rrip të verdhë të ndezur mund të shihet në kyçin e dorës. Vërehet se është një nga tre veprat kryesore të artistit me një orë. “Picasso ka të bëjë me pasionin, por ky pasion i veçantë [për orët] nuk dihet përgjithësisht,” tha zëvendëspresidenti i Sotheby’s Simon Shaw. “Ai ishte një burrë tepër elegant, i cili ishte shumë i shqetësuar për kodin e tij të veshjes dhe një i dashuruar i madh i orëve. Edhe fotot e tij me orët janë të kërkuara nga koleksionistët e orëve”.

Marrëdhënia e tyre filloi kur artistja e atëhershme 45-vjeçare e pa atë përmes dritares së Galeries Lafayette në Paris. “Mendoj se ora lidhet me kohën e vjedhur të Pikasos dhe Walterit së bashku, edhe pse tani ishte një sekret i hapur”, tha Shaw. Portreti u ble në vitin 1968 nga Emily Fisher Landau, një nga koleksionistët më të mëdhenj të artit të shekullit të 20-të, e cila vdiq në mars në moshën 102-vjeçare./abcnews.al