Partia Demokratike zgjodhi sot forumet e larta drejtuese, Kryesinë dhe drejtuesit e Sekretariateve.

Enkelejd Alibeaj është zgjedhur Sekretar i Përgjithshëm i PD, post që më parë e mbante Gazment Bardhi por ai dhe një pjesë e deputetëve janë kthyer në kritikë të Bashës. Kjo për shkak të mënyrës së rikthimit të tij në krye të PD dhe qëndrimeve që po mban.

Ndërkohë, katër nënkryetarët e PD janë: Flutura Açka, Kreshnik Çollaku, Orjola Pampuri dhe Roland Bejko, ndërsa Kryetar i Këshillit Kombëtar është zgjedhur Xhemal Bushati.

Në fjalën e tij të mbajtur në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, kryedemokrati u shpreh se ky është një hap i rëndësishëm politik dhe se sot mbyllet një cikël i tejzgjatur intrigash në PD. Teksa iu referuar zgjedhjeve të pjesshmë në Kukës, ai tha me bindje të plotë se kjo është hera e fundit që PD nuk ka kandidat në zgjedhje, teksa shtoi se “duhet të jemi në terren për të ringritur partinë”.

Njoftimi: 

Partia Demokratike zgjodhi sot forumet e larta drejtuese, Kryesinë si dhe drejtuesit e Sekretariateve.
Pas numërimit të votave Komisioni Zgjedhor njofton se Këshilli Kombëtar ka votuar si më poshtë:

SEKRETAR I PËRGJITHSHËM
Enkelejd Alibeaj

NËNKRYETARË

Flutura Acka
Kreshnik Collaku
Orjola Pompuri
Roland Bejko

KRYETAR I KËSHILLIT KOMBËTAR
Xhemal Bushati

KRYETAR I KOMISIONIT ZGJEDHOR
Jemin Gjana

KRYETAR I BORDIT FINANCIAR
Ilir Dervishi

SEKRETAR EKZEKUTIV PER ORGANIZIMIN
Taulant Zeneli

SEKRETAR EKZEKUTIV PËR BURIMET NJEREZORE DHE KOORDINIMIN DIXHITAL
Endri Hasa

SEKRETAR EKZEKUTIV PËR ÇËSHTJET LIGJORE DHE ZGJEDHORE
Indrit Sefa

SEKRETAR PER PROGRAMIN
Arber Agalliu

SEKRETAR PËR SIGURINË KOMBËTARE DHE KOORDINIMIN EURO-ATLANTIK
Xhemal Gjunkshi

SEKRETAR PËR TË PËRNDJEKURIT POLITIKË
Gjergj Hani

SEKRETAR PËR REFORMËN ZGJEDHORE
Rezart Kthupi

SEKRETARE PËR GRUAN
Taulanda Jupi

SEKRETAR PËR RININË
Blendi Sulaj

SEKRETAR PËR MARRËDHENIET ME PUBLIKUN
Edvin Kulluri

SEKRETAR PËR PUSHTETIN VENDOR DHE DECENTRALIZIMIN
Alfrida Marku

SEKRETAR I MARRËDHËNIEVE ME JASHTË
Gentian Gaba
ZËDHËNËSE
Mirela Karabina

ANËTARË TË ZGJEDHUR

Agron Kapllanaj
Andia Ulliri
Anton Koka
Azgan Haklaj
Enriketa Papa
Eralda Tase
Fitim Zekthi
Gazmend Koduzi
Marinela Ziu
Mateo Spaho
Merita Bakiu
Myzafer Elezi
Oriela Nebiaj
Pëllumb Seferi
Selaudin Jakupllari