Një vullkan ka shpërthyer në gadishullin Reykjanes të Islandës jugperëndimore pas disa javësh me tërmete intensive.

Rreth 4,000 njerëz u evakuuan më parë nga qyteti i peshkimit Grindavik dhe banja gjeotermale Blue Lagoon aty pranë u mbyll. Shpërthimi filloi në veri të qytetit në orën 22:17 me orën lokale, sipas Zyrës Islandeze Met.

Rajoni rreth kryeqytetit Reykjavik ka përjetuar një rritje të aktivitetit të tërmeteve që nga fundi i tetorit. Zyra e Meteorologjisë tha se shpërthimi ndodhej rreth 4 km (2.5 milje) në veri-lindje të Grindavik dhe aktiviteti sizmik po lëvizte drejt qytetit.

Imazhet dhe videot e postuara në mediat sociale treguan llavë që shpërtheu nga vullkani vetëm një orë pasi disa tërmeteve. Shpërthimi mund të shihet nga Reykjavik, i cili është rreth 42 km (26 milje) në veri-lindje të Grindavik.

Një dëshmitar okular atje, tha për BBC-së se gjysma e qiellit në drejtim të qytetit ishte i kuq nga shpërthimi dhe tymi mund të shihej që dilte në ajër. Policia ka paralajmëruar qytetarët që të qëndrojnë larg zonës. Gjatësia e çarjes së vullkanit është rreth 3.5 km, me llavë që rrjedh me një shpejtësi prej rreth 100 deri në 200 metra kub në sekondë. Sipas Zyrës Met kjo ishte shumë herë më shumë se në shpërthimet e mëparshme në gadishullin Reykjanes në vitet e fundit.

Një oficer i lartë i policisë në Mbrojtjen Civile tha se shpërthimi kishte ndodhur shpejt dhe dukej të ishte “një ngjarje mjaft e madhe”. Presidenti Gudni Johannesson tha se mbrojtja e jetëve ishte prioriteti kryesor, por se do të bëhej çdo përpjekje për të mbrojtur edhe strukturat. Në prill 2010, shpërthimi vullkanik Eyjafjallajokull shkaktoi mbylljen më të madhe të hapësirës ajrore evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore, si rezultat i një reje të madhe hiri. Humbjet u vlerësuan midis 1.5 dhe 2.5 miliardë euro (1.3-2.2 miliardë paund; 1.6-2.7 miliardë dollarë).

FOTO GALERI

1/7