Presidenti Erdogan thotë se “terroristët” nuk do t’i arrijnë kurrë qëllimet e tyre në Turqi në fjalimin e tij në parlamentin turk.

“Akti i sotëm terrorist në Ankara, në të cilin dy kriminelë u neutralizuan falë ndërhyrjes në kohë të policisë, është valëvitja e fundit e terrorizmit”, tha Erdogan.

“Terroristët që përpiqen të shkatërrojnë paqen dhe sigurinë e qytetarëve nuk do të kenë kurrë sukses,” tha ai.

Ai shtoi se barra e futjes së moralit te grupet “terroriste” me kalkulime politike do të jetë shumë e rëndë.

Një kamikaz ka shpërthyer një bombë përpara ndërtesës së ministrisë në kryeqytetin turk Ankara, duke plagosur dy oficerë policie, sipas ministrit të brendshëm të vendit.

Shpërthimi u pasua nga të shtëna me armë zjarri jashtë ndërtesës së Ministrisë së Brendshme dhe parlamentit. Ka pasur edhe raportime për lëshimin e një rakete.

Gazetari i i Al Jazeera, duke raportuar nga Stambolli, tha se shpërthimi ndodhi rreth orës 9:30 të mëngjesit.

Sulmi vjen pasi autoritetet turke kanë kryer operacione kundër anëtarëve të ISIL (ISIS). Ky është sulmi i parë që nga tetori i vitit 2015, kur një sulm i ISIL përballë një stacioni qendror në Ankara vrau 109 njerëz.

Autoritetet thanë të shtunën se pako dhe çanta të shumta të dyshimta u gjetën rreth zonës së sulmit dhe po shpërtheheshin nga ekspertët në mënyrë të kontrolluar, gjë që ka rezultuar në dy shpërthime të forta të dëgjuara në zonë.

(Xh.H/FaxWeb.al)