Elbasan/Vijon megaoperacioni policor antidrogë i koduar “Tempulli 2”.

Kapet dhe vihet në pranga 1 shtetas i shpallur në kërkim për prodhim dhe shitje të narkotikëve.

Si rezultat i veprimeve operacionale të kryera intensivisht nga Policia e Elbasanit, në vijim të megaoperacionit “Tempulli 2”, si dhe i hetimeve të ndjekura me metoda proaktive, në bashkëpunim me Prokurorinë e Elbasanit, për të nxjerrë përpara përgjegjësise penale, shtetasit që prodhojnë dhe/ose shesin lëndë narkotike, specialistët e Sektorit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme të DVP Elbasan ndaluan shtetasin H. G., 66 vjeç, banues në Elbasan.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim në kuadër të megaoperacionit “Tempulli 2”, pasi nga hetimet dyshohet se është implikuar në veprimtaritë kriminale të prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotikëve. Gjatë periudhës hetimore, në banesën e këtij shtetasi, është gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një sasi lënde e dyshuar narkotike kokainë.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan, për veprime të mëtejshme.