Mesfushori i Newcastle, Sandro Tonali është akuzuar për sjellje të pahijshme nga Shoqata e Futbollit të Anglisë në lidhje me 50 incidente të supozuara të basteve në ndeshje, njoftoi të enjten organi qeverisës.

Shkeljet e shumta të pretenduara të Tonalit të rregullit E8 të FA-së thuhet se kanë ndodhur midis 12 gushtit 2023 dhe 12 tetorit 2023. 23-vjeçari duhet të përgjigjet deri më 5 prill. Në tetor të vitit të kaluar, u njoftua se Tonali do të humbiste pjesën tjetër të sezonit për klubin dhe vendin pasi FIFA, organi global qeverisës i futbollit, ratifikoi një ndalim 10-mujor nga autoritetet italiane për shkeljen e rregullave të basteve.

Ai gjithashtu do të humbasë mbrojtjen e titullit të kampionatit evropian nga Italia në finalet qershor-korrik në Gjermani. Agjenti i Tonalit ka thënë më parë se klienti i tij, i cili iu bashkua Newcastle nga Milani në korrik për rreth 55 milionë funte, ka një varësi nga bixhozi. Përveç ndalimit prej 10 muajsh, Tonali u gjobit me 20,000 euro dhe u urdhërua t’i nënshtrohej një kursi terapie tetë-mujore për të zgjidhur problemet e tij, pasi arriti një marrëveshje për pranimin e fajësisë pas një hetimi për baste të paligjshme të kryera nga autoritetet italiane të ndjekjes dhe futbolli italian.

Newcastle, duke reaguar ndaj njoftimit të së enjtes nga FA, tha në një deklaratë: “Newcastle United pranon një akuzë për sjellje të keqe të marrë nga Sandro Tonali në lidhje me shkeljet e supozuara të rregullave të basteve të FA.

“Sandro vazhdon të respektojë plotësisht hetimet përkatëse dhe ai ruan mbështetjen e plotë të klubit. Për shkak të këtij procesi në vazhdim, Sandro dhe Newcastle United nuk janë në gjendje të ofrojnë komente të mëtejshme në këtë moment”.