Një vajzë e vogël vetëm 5 vjeç, për arsye ende të panjohura po ecte në parvazin e një pallati në katin e pestë. Britmat e njerëzve që e kishin pikasur ishin të kota, ajo ra dhe një i ri që po kalonte poshtë arriti ta kapte dhe ta shpëtonte nga vdekja.

Ngjarja ndodhi në një pallat në via Nizza 389, në Torino pak para orës 11.00. Karabinierët nga njësia celulare e radios dhe 118 punonjësit e shëndetësisë mbërritën në vendngjarje dhe panë vogëlushen, të kthjellët dhe të vetëdijshëm, pavarësisht “fluturimit” prej disa kateve.

Alarmi fillimisht është ngritur nga një qiramarrës i pallatit përballë i cili tërhoqi vëmendjen e një kalimtari duke parë vogëlushen në një situatë të rrezikshme.

Po kalonim në këmbë. Dëgjuam një djalë që bërtiste nga ballkoni i pallatit përballë i cili i thoshte vogëlushes të qëndronte pa lëvizur“, thotë Gloria Piçolo, e dashura e Mattia Aguzzi, 37 vjeç, burrit që i shpëtoi jetën.

Vajza e vogël ishte ulur në parvaz. Unë u përpoqa të alarmoja të gjithë në ndërtesë për t’i bërë të ditur se kishte një vajzë të vogël në parvaz, por kur u ktheva, vajza e vogël ishte tashmë poshtë dhe Mattia e kishte kapur. Ai ra në gjunjë. Ajo filloi të qajë dhe në atë moment ne i thamë: Është gjallë”.

https://video.repubblica.it/embed/edizione/torino/bimba-precipita-dal-quinto-piano-e-passante-la-prende-al-volo-i-momenti-subito-dopo-la-caduta/451411/452373?adref=https://torino.repubblica.it/cronaca/2023/08/26/news/bimba_di_5_anni_cade_dal_quinto_piano_passante_la_prende_al_volo_e_la_salva-412336978/&generation=pageload&gd-facet-webview=false&el=player_ex_412346585&bcplayer=true&autostart=false&vpa=click&type=standard&w_t_pagehref=https://torino.repubblica.it/cronaca/2023/08/26/news/bimba_di_5_anni_cade_dal_quinto_piano_passante_la_prende_al_volo_e_la_salva-412336978/